Sağlık

Sağlık bakanı:  “dünyada ilk gün bu kadar  yoğun aşı yapan  ülke var mı bilmiyorum”

Sağlık bakanı: “dünyada ilk gün bu kadar yoğun aşı yapan ülke var mı bilmiyorum”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün sağlık çalışanlarıyla başlayan aşılama çalışmalarını “Dünyada ilk gün bu kadar yoğun aşı yapabilmiş olan ve canlı gösterebilmiş olan bir başka ülke var mı bilmiyorum” sözleriyle değerlendirdi. Bakanlığın verilerine göre aşı yapılan kişi sayısı 300 bine yaklaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ankara Şehir Hastanesi’nde Covid-19 aşısı olması sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Koronavirüs Aşısı Yaptırdı

Türkiye'de dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyeleri ile resmen başlayan aşılama kampanyası sağlık çalışanlarının aşılanmasıyla devam ediyor. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan da aşının ilk d...

Bakan Koca, “Çok zor bir süreç yaşadık, kaybettiklerimiz oldu. Ben kaybettiklerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Özellikle bu salgından kurtulabilmenin en önemli yolunun aşı olduğunu biliyoruz. Bilim insanlarımızın da bu konuda hem fikir olduğu bir konu. Bu nedenle vatandaşlarımızın, sırası geldikçe, gönüllü olarak, ama herkesin mutlak olması gerektiğine inanıyorum. Bunun özellikle altını çizmek istiyorum. Bu salgından kurtulabilmenin tek yolunun, en önemli yolunun aşı olduğunu söylemek istiyorum. Bu noktada herkes sırasıyla, özellikle bekleyerek; sistemde biz bugün canlı olarak Türkiye’de ne kadar aşının yapıldığını göstermiş olduk” diye konuştu.

"Başka ülke var mı bilmiyorum"

Türkiye’nin aşılamada çok önemli bir konumda olduğunu vurgulayan Bakan Koca, “Dünyada ilk gün bu kadar yoğun aşı yapabilmiş olan ve canlı gösterebilmiş olan bir başka ülke var mı bilmiyorum. Bundan sonraki süreçte de bu aşı çalışmasını, programını, anlık, canlı ve şeffaf bir şekilde götüreceğimizi söylemek istiyorum. Hatta iller bazında da gerektiğinde anlık yapılabilen aşıları da göstermek istiyoruz. Onun için vatandaşımız müsterih olsun. Bu noktada özellikle aşı sırası geldiğinde, ihmal etmeden yaptırması son derece önemli, çünkü sırasını bir belli risk grubuna göre planlamış olduk. O sırası geçtikten sonra, ancak diğer grup bittiğinde sırası gelmiş olacak. O yüzden vatandaşımız sırası geldiğinde aşıyı mutlak yaptırma noktasında hassasiyet gösterilmesini rica ediyorum” şeklinde konuştu.

Bakanlığın "Kovid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu"na göre saat 21.00 itibarıyla aşılanan kişi sayısı 270 bini geçti. ????


Yorumlar

Bir Yorum Yaz