Yerel

EN BÜYÜK ENGEL SEVGİSİZLİKTİR

EN BÜYÜK ENGEL SEVGİSİZLİKTİR

Toplumun Nefesi

Merhaba kıymetli okuyucularım; Dünya Engelliler Günü 3 Aralık'ta yaşanıyor. Bu özel günde engellilerin sorunlarına dikkat çekmek amaçlanıyor.

Dünya Engelliler Farkındalık Günü’nde hepimizin birer engelli adayı olduğu gerçeğinin farkında olan bireyler olarak üreten, sosyal hayatın bütün alanlarında aktif biçimde yer alabilen bağımsız bireyler olarak yer alabilmeleri için her alanda gereken duyarlılığın artmasını sağlamamız gerekmektedir.

Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılım sağlanmalarına ilişkin çalışmalar yürütülmüştür. Bu kapsamda engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 3 Aralık, 'Uluslararası Engelliler Günü' olarak ilan edilmiştir.

Ülkemizde de çeşitli etkinlikler düzenlenerek eğitim, sağlık, çalışma hayatı gibi alanlarda fırsat eşitliği sağlanması ve farklılıklara saygı gösterilmesi, mekânsal erişim yanında teknoloji ve bilgiye erişimin bu bireyler için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilerek toplumsal farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır.

Unutmayalım ki engellilik birey ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını beraberinde getirmekte ve onların yaşadığı sorunlarla baş etmeleri sürecinde bizlere görevler düşmektedir. Bu nedenle her alanda onların yaşamlarını kolaylaştırmak, yılın her günü onları anlamak için her gün birlikte çalışalım.

Hoşgörü, sevgi ve saygıyla daha güçlü bir ülkede hep birlikte yaşamı kucaklayalım.

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ SÖZLERİ..

Tohum toprağa, engelli topluma emanettir. Engel değil destek olun. Engelli olmak kusur değildir. En büyük engel, engellenmektir.

Ne oldum değil, ne olacağım demeli. Engelsiz  Yaşam Hepimizin Elinde. Engelli insanlara saygı, insanlığa saygıdır. Engellilere saygı, onlara yaşama sevinci verir.

Engeller hayatın ritmini yakalamaya engel olamaz. Herhangi bir Aralıkta değil her zaman yanınızdayız.

Engelli olmak üretime engel değildir, yeter ki fırsat verilsin. En büyük engel sevgisizliktir. Sevgiyle engelleri ortadan kaldıralım

 Sonuç olarak; Engel onlarda değil; onları engelli gören zihinlerdedir. Empati kurarak engelleri kaldırmak, herkes gibi toplumsal hayata tam katılmalarını sağlamak, hepimizin vazife

İnsanın ilim ve edebi, en büyük varlığıdır. Eskimez, çürümez, kaybolmaz.( Mevlana)   

Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır. ( Kazım İLHAN)

Bu sözün ne kadar önemli olduğunu konular işlendikçe fark edeceğimizden eminim.

Toplumun ve ailenin en büyük ilacı doğru iletişimdir. ( Kazım İLHAN )

Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın.

 KAZIM İLHAN

 SOSYOLOG VE AİLE DANIŞMA

Yorumlar

Bir Yorum Yaz