Yerel

Kendinizi öldürmeyin…

Kendinizi öldürmeyin…

Toplumun Nefesi; 

Merhaba kıymetli okuyucularım; Samsun’da son günlerde yaşanan intihar olaylarının fazlalaşması Sosyolog ve Aile Danışmanı olarak bizleri düşündürmektedir.

İlgili birimlerince de intihar vakalarının önlemesi adına aile ve çevrede nedenleri göz önüne alınarak geniş bir araştırma yapılmasının önemi için bu yazımı kaleme aldım.

Niçin insanlar sahip oldukları en değerli şey olan hayatlarına kıyıp İntihar ederler? İnsanları buna iten sebepler nelerdir? Kendi canına kıymanın acaba neyi çözeceğini düşünüyorlar? Bunun gibi birçok soru sorulabilir.

Bunlara cevap olarak şunlar söylenebilir:

İntihar girişiminde bulunan bireyler genellikle psikolojik yönden zor dönemler geçirip bu zor dönemleri

Atlatamayarak kendi yaşamlarına son vermeye karar vermiş ve intihar girişiminde bulunmuşlardır.

İntihar, bireyin kendi yaşamına bilerek ve isteyerek son vermesidir. Bu durum bazılarında düşünce boyutunda kalırken, bazılarında intihar girişimi olarak gerçekleşmektedir.

İntihar girişimini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır: Psikolojik, toplumsal, ekonomik, biyolojik ve korona virüs gibi nedenler.

Ayrıca; Bir işte çalışmamak ya da son zamanlarda iflas etmek, işten çıkarılmak, cezaevine konma gibi durumlar da intihar olasılığını yükseltmektedir.

Bireyin intihar girişiminde bulunmasına neden olan faktörler olduğu gibi onu intihar düşüncesinden vazgeçiren faktörler de vardır.

Bunlardan bazılarını aile, arkadaş ortamı ve dinin bireyin üzerindeki etkileri olarak sıralayabiliriz.

Kendinizi öldürmeyin…” Kur’an, 4/29; “Geçmiş kavimlere mensup bir adamın bir yarası vardı. Adam ıstırabına dayanamayıp bileklerini bıçakla kesmiş ve kan kaybından ölmüştü, bunun üzerine Allah: „Kulum bana gelmekte acele etti ama ben ona cenneti haram kıldım buyurdu” (Buhari, Enbiya, 50)

Sonuç olarak; Yapılan araştırmalarda görülmüştür ki bireyin cinsiyeti, eğitim düzeyi, sosyo-kültürel yapısı ne olursa olsun intihar düşüncesi ortaya çıkabilmekte ve bireyi intihar girişimine götürebilmektedir.

İnsanın ilim ve edebi, en büyük varlığıdır. Eskimez, çürümez, kaybolmaz.

(Mevlâna)

Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır.

(Kazım İLHAN)

Bu sözün ne kadar önemli olduğunu konular işlendikçe fark edeceğimizden eminim.

Toplumun ve ailenin en büyük ilacı doğru iletişimdir.

(Kazım İLHAN)

Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın.

KAZIM İLHAN

SOSYOLOG VE AİLE DANIŞMA

Yorumlar

Bir Yorum Yaz