Yükselişteki Haberler

Meb’den karne ve sınav kararı

Meb’den karne ve sınav kararı

Pandemi nedeniyle uzaktan eğitim görülürken sınavlar ve karne notu verilmesi hususları belirsizliğini koruyordu. Milli Eğitim Bakanlığı konulara ilişkin açıklamada bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı 25 Aralık 2020 günü bir düzenleme yaptı ve ilkokul ile ortaokulların ilk dönem karne notları için sınav yapılmayacağını, ancak yüz yüze yapılan sınavların ise geçerli olacağını duyurmuştu. Bu doğrultuda ilkokul ve ortaokul birinci dönem karne hazırlama süreci de başladı. Salgın koşullarından kaynaklı gereksinimler ve öğrencilerin faydası göz önüne alınarak, uygulamalarda birliği sağlamak için yapılacak dönem sonu işlemleri için rahatlatan bir son dakika açıklaması geldi.  81 şehirdeki il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen resmi yazıda, ilkokul 4'üncü sınıflarda ortaokul ve imam hatip ortaokullarında birinci dönemde yapılana sınavların dönem sonu değerlendirmesine alınmayacağına yer verildi. Fakat talep gelmesi doğrultusunda sınav puanlarının karneye dahil edileceğine yer verildi. Tabi bunun için öğrenci ile veli izni gerek. Girilen sınavdaki notun karneye işlenmesini isteyen veliler, 21 Ocak 2021 tarihine kadar okullara giderek başvuru yapacak bu durumu bildirecek ve yapılan sınav notunu değerlendirmeye aldırabilecek.

KARNELER DAĞITILACAK MI?

Salgın şartları göz önüne alındığında karneler, çocukların sağlığını korumak için online olarak elektronik ortamda erişime açılacak. 

KARNE NOTU NASIL VERİLECEK?

İlkokul ile ortaokulların karne notlarının belirlenmesi için hususlar 25 Aralık günü yayımlanmıştı. Buna göre birinci dönem ile sınırlı kalmak şartıyla öğrencilerin puanları belirlenirken 1. 2. ve 3. sınıflarda dönem sonu işlemleri, ilgili yönetmelikte belirtildiği uygulamada devam edecek. 4. sınıflarda ders etkinliklerine katılım puanlarının aritmetik ortalamaları ile dönem puanı belirlenecek. 5. 6. 7. ve 8. sınıflarda ders etkinlikleri puana etki edecek. Varsa proje ödevleri de puana dahil edilecek. Bu kademelerde yüz yüze yapılan sınavlar geçerli olmayacak. İsteyen, sınavın karneye işlemesini isteyen veliler ise okula başvuru yapacak.

 

Yorumlar

Bir Yorum Yaz